До них необхідно віднести насамперед маріонетковий Тимчасовий робітничо-селянський уряд України, Всеукраїнський та місцевий ревкоми, Раду робітничої і селянської оборони України, Раду української трудової армії, комбіди і комнезами, надзвичайні комісії та революційні трибунали, всілякі революційні «трійки», «шістки», «дев’ятки». Всі вони нехтували елементарними загальноприйнятими нормами моралі і права. Це було також характерною рисою діяльності новостворюваних репресивних органів, які поступово вибудувалися в централізовану систему. Вона включала зокрема 18 концентраційних таборів. Тільки у 1918 – 1920 рр. в них було знищено більше 100 тис. українців.
Для керівництва боротьбою з повстанцями окупантами утворено особливі «трійки» – органи позасудової розправи, які мали надзвичайно широкі повноваження: організація і розпуск сільських рад і ревкомів, створення мережі таємної агентури ЧК (т.зв. «сексотів»), проводили допити полонених повстанців, виносили вироки про розстріли та самі їх виконували.
У відповідь на опір населення України окупаційній владі більшовики масово застосовували терор: кругову поруку, взяття і розстріли заручників (здебільшого ні в чому не повинних людей), призначення відповідачів, «п’ятихатників», «десятихатників», виселення і заслання до концтаборів, ґвалтування жінок, спалення будинків, накладення контрибуцій і конфіскації майна тощо.
26 липня 1921 постійна нарада в Україні затвердила інструкцію про порядок призначення відповідачів. Цей документ містив рекомендацію виконавцям шляхом терору ставити відповідачів в такі умови, коли вони стають інформаторами більшовицької влади, надати можливість відповідачам купити собі життя видачею «бандитів», замінюючи розстріл заручництвом. Вимагалося створювати на селі умови, коли «бандити» і відповідачі будуть боятися доносів з боку незаможних. Передбачалося, що за донос до фонду Комітету Незаможних Селян (КНС) як винагорода потрапить половина конфіскованого майна «куркуля». Існував ще інститут п'ятихатників і десятихатників, тобто відповідачів (один від 5 і 10 хат заможних селян). У разі провини села відповідачів безжально розстрілювали.
Виписка із «Протокола Черкаского Уездного совещания по борьбе с бандитизмом, состоявшегося 29 мая 1921 г.»
Постановили: Доклад т.Рябоконь принять к сведению:
а/ Взять из села Балаклеи 10 человек из кулацко-бандитского елемента и из с. Свидовки 5 чел и разстрелять на месте, для чего Начуездучастка выделить соответствующие отряды. При таких отрядах организовать Ревтройки из представителей Упаркома, Политбюро и К-ра отряда или военкома части, на обязанности ревтройки и лежит проведение настоящего постановления.
б/ Принимая во внимание, что банды всегда проходят по известному маршруту изять в тех селах заложников и проипроводить в Черкасы для заключения под стражу.
в/ Тройки на местах обязаны работать с комнезамами.
г/ Особенно в селах Б.-Оргевецкой и хуторах прилегающих, где население поголовно оказывает содействие бандитам изять заложников из самых подозрительных лиц, a имущество последних конфисковать…..»
Предусовещания, Завотуправления /подпись/ Андрущенко.
Зам. серетаря /подпись/ Андрейчук.
(мова оригіналу)
Нижче подано ряд наказів, рішень, постанов та різних інструкцій, згідно з якими більшовики практично втілювали в життя свою антилюдську ідеологію.
Секретно Январь м-ц 1925 г.
P.P. ОГПУ Чернухского района тов. Д-ий
В Чернухах поселился и работает кассиром райисполкома Юрий Кир-Киченко, а с ним находится и его жена Оксана Красовская. Предлагаем немедленно установить за ними особое наблюдение и информировать КРО, чем занимаются в свободное время. Главным образом, не занимаются ли они артистической деятельностью в районе. Пара эта в прошлом по профессии - артисты, но за их отказ сотрудничать с ОГПУ им была запрещена артистическая деятельность вообще.
Нач. Лубенского Окр. отд.(Двианинов)
Нач. КРО(Юркин)
(С. Дукельский «ЧК на Украине». Государственное издательмтво Украини 1923 г. Часть 1-я. ст.135).